Jaunumi | Vairāk naudas tērē mājoklim, mazāk medicīnai un ceļošanai

Vairāk naudas tērē mājoklim, mazāk medicīnai un ceļošanai

Augstā inflācija pēdējos divos gados ienesusi būtiskas korekcijas Latvijas iedzīvotāju aizņemšanās prioritātēs un līdzekļu izlietojumā – vairāk naudas tiek tērēts mājokļa renovācijai, sadzīves elektronikas un automašīnu iegādei, bet mazāk medicīnas pakalpojumiem un ceļošanai. Šādu ainu atklāj Bigbank Latvijas filiāles apkopotie dati.

Šā gada 3. ceturksnī visstraujāk pieauguši tēriņi mājokļa iekārtošanai un sadzīves elektronikas iegādei. Salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn, kopējais aizdevumu apjoms audzis par 184%. Arī viena aizņēmuma vidējā summa ir krietni lielāka - ja pērn šim nolūkam tika aizņemti vidēji 3116 eiro, tad šogad jau 3448, un tas lielā mērā skaidrojams ar būvmateriālu cenu pieaugumu.

Ļoti strauji augusi interese par vairāku kredītu apvienošanu vienā. Šim nolūkam aizdoto līdzekļu apjoms palielinājies pat par 90%, un klienti cenšas pārfinansēt aizvien lielākus kredītus. Šogad viens refinansēšanas darījuma vidējā summa ir 6284 eiro, kamēr pirms gada tā bija tikai 5343 eiro. Tas liecina, ka kredītņēmēju finanšu pratība ir uzlabojusies, un cilvēki apzinās savas iespējas samazināt ikmēneša izdevumus. Uz aktīvu rīcību pamudinājusi arī augstā inflācija, kā rezultātā mājsaimniecības tēriņi jāplāno rūpīgāk.

Lietotu automašīnu iegādei tiek tērēts vairāk naudas un arī tās tiek pirktas lielākā skaitā. Vidēji par vienu transporta līdzekli Bigbank klienti samaksā 7213 eiro, kas ir par septiņiem simtiem eiro vairāk nekā pirms gada.

«Medicīnas un ceļošanas segmentā naudu aizņemas aizvien vairāk cilvēku, taču vidējā summa sarūk. Ārstēšanās vajadzībām kopējais kredītu apjoms pieaudzis par 86%, taču vidēji viens klients aizņemas 2625 eiro. Pirms gada šim nolūkam tika piesaistīti 2914 eiro. Līdzīga tendence valda ceļojumu finansēšanā. Kopējais aizdevumu apjoms pieaudzis par 41%, kas nozīmē, ka uz ārvalstīm dodas vairāk cilvēku nekā pērn, taču vidējā summa ir gandrīz uz pusi mazāka. Pērnā tā bija 3894 eiro, bet šogad – 2273 eiro. Tam cēlonis ir gan ceļotāju apziņa, ka nauda nepieciešama arī citām vajadzībām, tādēļ atpūtas braucieniem jātērē mazāk, gan dažu ceļošanas izdevumu samazināšanās,» ar jaunākajiem datiem iepazīstina Bigbank Latvijas filiāles vadītājs Edgars Surgofts.

Nosiltini māju, veic logu, durvju vai apkures sistēmas maiņu, uzstādi saules paneļus vai veic citus remontdarbus.