Jaunumi | Vai šobrīd ir īstais brīdis iegādāties īpašumu?

Vai šobrīd ir īstais brīdis iegādāties īpašumu?

Cenu kāpums skar arī nekustamo īpašumu, liekot potenciālajiem mājokļa pircējiem vai būvētājiem uzdot sev šo tik svarīgo jautājumu.

Viennozīmīgas atbildes nav. No vienas puses raugoties, cenas Latvijā patiešām aug un ir augstākas nekā pērn. Par cenu pieaugumu tiek runāts gandrīz visās jomās:

- Elektroenerģija;

- Dabasgāze;

- Degviela;

- Pārtikas;

- Sadzīves;

- Celtniecības.

No Cenu Bankas Rīgas dzīvokļu tirgus septembra apskata izriet, ka cena par kvadrātmetru dzīvojamās platības pārdošanas sludinājumos pēdējā gadā stabili kāpusi. Turklāt visos segmentos. Kā jaunajos projektos Rīgas centrā, tā ārpus centra, un arī sērijveida dzīvokļu mājās mikrorajonos. Gada laikā cena pieaugusi par 10-15%, un visvairāk tieši sērijveida un renovētajās pirmskara mājās.

Līdzīgu nekustamā īpašuma tirgus uzkaršanas dinamiku uzrāda arī dati par izsniegto hipotekāro kredītu Latvijā.

  • Ja janvārī tika noformēti 932 hipotekārie kredīti, tad jūlijā jau 1494 jeb par trešdaļu vairāk. Un tas pat nav augstākais punkts.
  • Maijā tika noslēgti pat 1680 aizdevuma līgumi nekustamā īpašuma iegādei vai celtniecībai. Šā gada laikā vidējā hipotekārā kredīta summa nav īpaši augusi un svārstās 48-52 tūkstošu eiro robežās.
  • Taču tā ir par piektdaļu augstāka nekā 2020. gada janvārī jeb pirms pandēmijas sākšanās. Tolaik viens Latvijas iedzīvotājs nekustamā īpašuma iegādei aizņēmās vidēji nepilnus 42 tūkstošus eiro.

Sadārdzināšanos ietekmējuši vairāki faktori. Viens no tiem ir būvmateriālu augošās cenas, kā rezultātā jaunu mājokļu uzbūvēšana izmaksā dārgāk. Meklējot lētākus variantus, pircēju skatiens vēršas vecāku īpašumu virzienā, taču līdz ar pieprasījuma palielināšanos, arī šajā segmentā pārdošanas summas kāpj. Nedrīkst novērtēt par zemu arī uz liegtajiem izklaides pasākumiem ietaupītos līdzekļus, ko ģimenes ir gatavas novirzīt labākas mājvietas iegādē vai īrēšanā.

Raugoties no otras puses, Latvijā mājokļa izmaksas ir salīdzinoši zemas un tām vēl ir, kur augt. Igaunijā tās jau tagad ir krietni augstākas. Piemēram Tartu, kas atrodas 200 kilometru attālumā no galvaspilsētas Tallinas, dzīvokļi tiek tirgoti pat par vairāk kā 600 000 eiro. Tallinā vidējā kvadrātmetra cena jūlijā sasniedza 2 328 eiro. Pat nelielajās pilsētās Tartu un Pērnavā par dzīvokli jāmaksā attiecīgi 1 849 un 1 612 eiro kvadrātmetrā, kas vidusmēra igaunim ir ļoti augsta maksa. Tallinā cena par kvadrātmetru ir par 16% vairāk nekā pirms gada un gandrīz divreiz vairāk nekā Rīgā, kur šī gada vasaras vidū vidējā kvadrātmetra cena bija 1 285 eiro.

Tas liek domāt, ka šobrīd vēl ir piemērots brīdis mājokļa iegādei, jo pēc gada nekustamā īpašuma cenas varētu būt vēl augstākas. Tomēr potenciālajiem īpašuma pircējiem ļoti rūpīgi jāizvērtē aizdevuma nosacījumi un jāizvēlas tāds piedāvājums, kas neradīs nepanesamu finansiālo slogu arī ekonomiskās lejupslīdes gadījumā.

Ģimenēm ar bērniem noteikti palīdzēs Altum garantija un, piemēram, Bigbank kredīts ar speciālo maksājumu grafiku, kas pirmos gadus paredz nemaksāt pamatsummu, tādējādi samazinot ikmēneša maksājumus https://www.bigbank.lv/privatpersonam/hipotekarais-aizdevums/

Hipotekārais kredīts

Piemērota izvēle mājokļa iegādei vai būvniecībai

Aizdevuma likme

no 1,8% + Euribor

Summa

20 000 - 300 000 €

Uzzināt vairāk

Katrā ziņā mājokļa iegādes apsvēršanu vēl nevajadzētu izslēgt no dienaskārtības. Šobrīd vērojamais nekustamo īpašumu cenas vektors uzņēmis tādu kursu, ka, tam saglabājoties, netālā nākotnē liela daļa Latvijas iedzīvotāju vairs nemaz nevarēs atļauties iegādāties