Jaunumi | Tuvākajā gadā 26% mājsaimniecību plāno nomainīt vai iegādāties automašīnu

Tuvākajā gadā 26% mājsaimniecību plāno nomainīt vai iegādāties automašīnu

Jaunāku, piemērotāku vai pat savu pirmo automašīnu tuvākā gada laikā plāno iegādāties 26% Latvijas iedzīvotāju, un īpaši augsta interese ir gados jaunu cilvēku vidū. Vecumā no 18 līdz 29 gadiem pie personīgā transporta līdzekļa plāno tikt trešā daļa no visiem tirgus izpētes aģentūras Norstat Latvija aptaujātajiem cilvēkiem.

Neraugoties uz augsto inflāciju un salīdzinoši dārgo degvielu, ceturtā daļa mājsaimniecību aktīvi apsver iespēju nomainīt vai iegādāties automašīnu. Vēl 14% to vēlētos, taču uzskata, ka šobrīd finansējuma izmaksas ir pārāk augstas, jo, piemēram, auto līzingam tiek piemērota EURIBOR likme, kas šobrīd ļoti sadārdzina aizdevumu. Citus gan tas neattur, un desmitā daļa no visiem respondentiem tieši līzingu plāno izvēlēties par automašīnas iegādes finansēšanas veidu.

7% nolēmuši pirkumu apmaksāt no personīgajiem uzkrājumiem, bet 6% izvēlēsies auto kredītu, jo tam netiek piemērota EURIBOR likme un tādēļ ikmēneša maksājums līguma darbības laikā nemainīsies. Vēl 3% plāno aizņemties naudu no tuviniekiem.

Arī jauniešu grupā pieprasītākais finansējums ir līzings, ko izvēlēsies 12%, bet 10% nolēmuši dot priekšroku auto kredītam. Relatīvi augsts ir to respondentu īpatsvars, kuri plāno izmantot tikai savu naudu – 8%. Daļa no šiem cilvēkiem varētu būt veiksmīgi jaunie profesionāļi, kuriem jau ir vidēji vai augsti ienākumi, taču vēl nav lielas kredītsaistības vai citi izdevumi. Šo pieņēmumu stiprina fakts, ka visdrīzāk paša uzkrājumus izmantos tās mājsaimniecības, kurās ir tikai divi cilvēki – abi pieaugušie.

«Personīgā automašīna joprojām ir svarīga mājsaimniecības sastāvdaļa, tādēļ cilvēki ir gatavi atvēlēt līdzekļus labāka vai attiecīgam dzīves periodam piemērotāka transporta līdzekļa iegādei. Turklāt interese par tiem aug. Šā gada trešajā ceturksnī kopējā Bigbank klientiem izsniegtā kopējā aizdevuma summa automašīnas iegādei ir par 27% augstāka nekā attiecīgajā periodā 2022. gadā. Augusi arī vidējā pirkuma summa – no 6518 līdz 7213 eiro. Šobrīd pircējiem tirgū ir arī visai plašas iespējas finansējuma izvēlē, jo auto kredīta un auto līzinga likmes faktiski ir izlīdzinājušās. Turklāt auto kredīta ikmēneša maksājums visa perioda laikā nemainās, jo tam nav pievienota EURIBOR likme. Tas daļu pircēju nosver par labu šim finansējuma veidam,» tendences izklāsta Bigbank Latvijas filiāles vadītājs Edgars Surgofts.

Norstat Latvija pētījumu veica oktobra sākumā, aptaujājot 410 Latvijas iedzīvotājus.

Kredīts transporta līdzekļa iegādei - auto Tavs, nevis bankas īpašums
  • Aizdevuma likme no 6,9%
  • Kredīta summa - līdz 25 000 €
  • Izvēlies savu jauno automašīnu 60 dienu laikā
  • Iesniedz konta pārskatu automātiski tikai dažu senkunžu laikā