Jaunumi | Pirkt vai īrēt, tāds ir jautājums

Pirkt vai īrēt, tāds ir jautājums

Lielākajai daļai no mums agri vai vēlu aktuāls kļūst jautājums: kas izdevīgāk – īrēts mājoklis vai savs nekustamais īpašums?  Ja vēl pērnā gada rudenī eksperti runāja par mērenu nekustamā īpašuma cenu kāpumu, tad šobrīd, mainoties pasaules ģeopolitiskajai situācijai, par mērenību vairs nerunājām. Tieši pretēji – tiek  prognozēts nekustamā īpašuma cenu kāpums, kas arī pie salīdzinoši pozitīvā scenārija, ka situācija pasaulē stabilizētos, saglabājas nemainīga – nekustamā īpašuma cenu kritums netiek prognozēts arī gada otrajā pusē, inflācijas prognozes saglabājas nemainīgi augstas ar pieaugošu plus zīmi – Latvijas Bankas prognozes inflācijas pieaugumam šim gadam paaugstinātas par 9.3 %, bet 2023. gadam – par 3.7 %. Būtiski -  pēdējo mēnešu laikā vērojams izmaksu pieaugums gan būvniecībā, gan citos, saistītos, resursos.

Latvijas Finanšu Nozares asociācijas dati liecina, ka nekustamā īpašuma cenu pieaugumu prognozē 63 % respondentu, visaugstākais mājokļa cenu pieaugums tiek prognozēts Rīgā – Asociācijas publiskotie dati liecina, ka 71 % respondentu paredz nekustamā īpašuma cenu kāpumu, kā arī cenu kāpumu prognozē 70 % respondentu Vidzemē, kam seko Pierīga ( 68 %) un Zemgale (67.3 %).  Mazāks mājokļa cenu pieaugums tiek prognozēts Kurzemē (58.4 %) un Latgalē (43.8%).

Savukārt, kā liecina nekustamo īpašumu kompānijas Arco Real Estate dati, šī gada aprīlī sērijveida dzīvokļu cenas Rīgas mikrorajonos palielinājās par 1. 4 %, vidējai cenai sasniedzot 967 EUR/ m2.  Kā liecina kompānijas City24 dati, martā sērijveida dzīvokļu cena Ogrē palielinājās par 3 %, Kauguros – par 4%, sasniedzot 849 EUR/ m2 un gada pirmajos trīs mēnešos pieaugot par kopumā 9 %, bet dzīvokļu cenas Salaspilī palielinājušās par 1 %, sasniedzot 895 EUR/ m2, un līdzšinējā gada laikā kopuma pieaugot par 6%.

Jautājums: vai nekustamā īpašuma cenu kāpums un prognozētā inflācija ir pietiekams iemesls izlemt par labu savam īpašumam? Atbilde: jā un nē.  Būtiski – vai finansiāli jūtaties pietiekami stabili, lai uzņemtos jaunas kredītsaistības, vai spēsiet laikā veikt norēķinus gan par hipotēku, gan komunālajiem maksājumiem, vai, pirms izlemjat par labu hipotēkai, esat izveidojis “drošības spilvenu” 3- 6 mēnešu izdevumu apmērā un kādas ir citas jūsu finansiālās saistības, un , galu galā – vai esat veicis pietiekami lielu uzkrājumu hipotekārā kredīta pirmajai iemaksai? Būtiski atcerēties, ka finanšu pratības labā prakse būtu izdevumiem par mājokli (ikmēneša hipotekārajām maksājumam + komunālajiem maksājumiem) atvēlēt ne vairāk par 1/ 4 daļu no mājsaimniecības ienākumiem.

Aplūkosim Bigbank piedāvātā hipotekārā kredīta kalkulatora aprēķinu (ko var izmanot ikviens, lai gūtu ieskatu kādu summu mājoklim varam atvēlēt. Protams, katram no mums atšķiras izpratne par to, kas ir dārgs vai lēts nekustamais īpašumus, arī vēlmes un vajadzības būs dažādas. Mēs aplūkosim Bigbank hipotekārā kredīta aizdevumu (izmantojot anuitāro aizdevuma grafiku). Pieņemsim, ka nekustamā īpašumu vērtība ir 100 000 EUR ar atmaksas periodu - 30 gadi, ar gada procentu likmi 1, 8 % . Attiecīgi, aizdevuma summa – 95 000 EUR, atbilstoši aizdevuma grafika noteikumiem, pirmā iemaksa, kas jāiemaksā jums – 5000 EUR, kopējā atmaksājamā summa – 123 916, 89 EUR.  Ikmēneša maksājums -  344, 21 EUR mēnesī.

Vai par šādu summu iespējams īrēt kvalitatīvu, ērtu un labiekārtotu dzīvokli, piemēram, galvaspilsētā – tas lai paliek katra paša ziņā, jo, ka jau minējām, prasības attiecībā uz dzīves telpu mums katram ir ļoti individuālas. Savukārt, ir skaidrs, ka par šādu summu – nedaudz vairāk kā 344 EUR mēnesī ir iespējams kļūt par saimnieku savam mājokli, ko iekārtot atbilstoši savām vēlmēm un vajadzībām.

Vairāk par Bigbank hipotekāro kredītu mājoklim un dažādiem kredīta atmaksas grafika piedāvājumiem uzziniet: https://www.bigbank.lv/privatpersonam/hipotekarais-aizdevums/standarta

Ieskaties, ko Bigbank var Tev piedāvāt!

- Piemērota izvēle mājokļa pirkšanai vai būvniecībai;
- Iespējams izvēlēties starp anuitāro, lineāro vai speciālo atmaksas grafiku;
- Hipotekāro kredītu refinansēšanai 0% noformēšanas maksa. Ja Tev jau ir aktīvs mājokļa kredīts, pārliecinies, vai vari ietaupīt!

Hipotekārais kredīts

Piemērota izvēle mājokļa iegādei vai būvniecībai

Aizdevuma likme

no 1,8% + Euribor

Summa

20 000 - 300 000 €

Uzzināt vairāk