Jaunumi | Mājokļa remontam aizņemas par 35% lielākas summas būvmateriālu sadārdzinājuma dēļ

Mājokļa remontam aizņemas par 35% lielākas summas būvmateriālu sadārdzinājuma dēļ

Būvniecības materiālu cenu kāpums tieši atsaucas uz Latvijas iedzīvotāju tēriņiem mājokļa remontdarbu veikšanai. Šovasar mājas vai Būvniecības materiālu cenu kāpums tiešā veidā ietekmējis Latvijas iedzīvotāju izmaksas mājokļu remontdarbu veikšanai. Šovasar vidējā aizdevuma summa mājokļa vai dzīvokļa renovācijai bija par 35,8% augstāka nekā pagājušā gada pēdējā ceturksnī. Septembrī uzstādīts gada rekords, viena kredīta vidējai summai sasniedzot 10 tūkstošus eiro, liecina Bigbank Latvija apkopotie dati.

Aizņēmumu summa pēdējā gada laikā pakāpeniski pieaugusi.

- Ja 2020. gada 4. ceturksnī vidējā viena aizdevuma summa mājokļa renovēšanai bija ap 5230 eiro, tad jau šā gada pirmajos trīs mēnešos klienti aizņēmās caurmērā par 23% vairāk jeb 6790 eiro;

- otrajā ceturksnī aizņēmumu apjoms saglabājās iepriekšējā līmenī, taču līdz ar vasaras iestāšanos tas būtiski palielinājās un jūnijā vidējā summa jau bija sasniegusi 7330 eiro;

- jau septembrī sekoja jauns lēciens, patērētājiem caurmērā aizņemoties vidēji 9934 eiro.

Aizdevumu vidējās summas pieaugumam ir vairāki iemesli. To vidū ir:

  • globālās loģistikas problēmas;
  • būvmateriālu trūkums;
  • un konkurences saasināšanās.

Iedzīvotāji brīvos līdzekļus novirza mājokļu būvniecībā vai atjaunošanā. Dažkārt par remonta veikšanu izšķīrušies iedzīvotāji spiesti piedalīties vairāksolīšanā par nepieciešamajiem materiāliem un arī meistariem, kuri spēj paveikt specifiskus darbus. Tā rezultātā izmaksas aug, krietni pārsniedzot daudzu kredītņēmēju sākotnējās aplēses. Reizēm pat par trešdaļu.

Ekonomikas ministrijas augustā publicētajā pētījumā teikts, ka būvniecības izmaksas 2021. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, varētu pieaugt vairāk nekā par 11%. Sadārdzinājums izveidojies atsevišķu resursu cenu pieauguma dēļ, piegādātājiem netiekot galā ar lielo pieprasījumu. Metāla cenas palielinājušās aptuveni par trešdaļu. Būvnieki ir spiesti pārskatīt iepriekš gatavotās tāmes, jo nav vairs iespējams iekļauties iepriekš norādītajās izmaksās.